Kedi piresi nasıl yok edilir?

Kedi pireleri, adından da anlaşılacağı üzere kediler üzerinden bulunarak bu canlıların kanlarını emerek beslenirler. Bu yüzden çok kolay sağlık problemleri oluşmasına sebep olurlar. Kedi pirelerinden kurtulmak oldukça önemlidir. Zira bu haşereler sadece kediler üzerlerinde durmazlar. Oldukça yükseğe sıçrayabilme özelliklerinden yararlanarak insanlara veya bu hayvanların bulundukları alanlardaki koltuk, yatak, kıyafet, halı gibi eşyalara da bulaşabilmektedirler. Bu yüzden pire ilaçlama uygulatılması kedide pire görülmeden, olabilme ihtimallerine karşı yaptırılması gereken bir uygulamadır. Haşere ilaçlama firmaları tarafından bu hizmeti almanız mümkündür. Kedi piresi ilaçlama hassas bir konu olduğundan bilinçsizce yapılmamalıdır.

Pireler hijyen olmayan alanlarda daha fazla bulundukları için, özellikle evde evcil hayvan olarak kedi besliyorsanız evinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca eğer pire görüldüyse ya da belirtilerine rastlandıysa pire ilaçlama uygulatılması gerekmektedir. Çünkü bu haşereler görüldükleri yerlerden kediler üzerine kolayca geçebilirler. Aynı şekilde oldukça hızlı yayılan bu haşerelerin kedilerden de insanlara ve başka yerlere geçmeleri olağandır. Kısacası pire ilaçlama için vakit kaybedilmemesi şarttır. Çünkü bu haşerelerin bir tanesi bile kısa sürede yüzlercesinin istilası ile karşılaşmanızın habercisi olabilir. Pireler ile mücadele için gerçekleştirilen pire ilaçlama ve kedi piresi ilaçlama hizmeti, haşere ilaçlama firmaları tarafından verilmektedir.

Kedi piresi, kedilerin kanlarını emerek beslendiğinde, ısırdıklarında bu hayvanların vücutlarında kaşıntılara sebep olurlar. Özellikle kulak arkaları ve boyun kısımları sıkça kaşınan kedilerde pire olma ihtimali yüksektir. Eğer müdahale edilmezse kısa sürede yumurtlama ile üreyerek sayıları daha fazla artacaktır. Bu haşerelerin vücut yapıları yassı olduğundan dolayı, kedilerin tüylerinde rahatça hareket ederler ve görüldüklerinde yakalanmaları zordur. Kedi piresinden kurtulmak için muhakkak veteriner hekime başvurulmalıdır. Kedilerin sağlık kontrolleri ihmal edilmemeli, pire ilaçları ya da aşıları ile bu canlılardan kedileri uzaklaştırmak için canlılara müdahale edilmelidir. Ayrıca kedilerin bulundukları ortamlarda her yere temas edebilme özellikleri olduklarından, bu yerlerde pire ilaçlama ile daha temiz hale getirilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Karafatma İçin Bitkisel Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.