Kakalak Böceği

Kakalak böceği, hamam böceğine verilen isimdir. Çok soğuk kıtalar hariç dünyanın her bölgesinde bulunan kakalak böceğinin yaklaşık 4500 türü bulunmaktadır. Çok dayanıklı canlılar olan hamam böceği radyasyona bile direnç göstermektedir. Bir hamam böceği kafası koptuğu halde iki hafta yaşayabilir çünkü beyinleri ayaklarındadır. İki hafta sonunda da susuzluktan ölür, açlığa 1 ay dayanabilir. Renkleri genellikle siyah ve kahverengi olankakalak böceği, ayak , anten ve yassı bir vücuda sahiptir.

Besin ve su bulmak amacı ile insanların evlerine kadar girip yerleşen kakalak böceği, kanalizasyon sistemi, dışarıdan alınan alıveriş poşetleri ve duvar çatlakları gibi alanlardan evlere girer. İnsanların besinlerine ortak olankakalak böceği, açıkta bulunan gıdaları üzerinde dolaşıp, salya ve dışkı bırakarak kolera, tifo, verem, mantar hastalıkları gibi bulaşıcı hastalıklara sebep olur.

Türkiye de Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceğive Doğu hamam böceği olmak üzere üç türü bulunmaktadır.

Çok hızlı üreyen ve çok hızlı çoğalan kakalak böceği, içinde 35-40 yumurta bulunan paketler yaparak her mevsim üreyebilir. Yumurta paketlerini sırtında taşıyan hamam böceği dolaştığı her yere bu paketleri bırakır. Her yumurta paketinden 34-40 adet yavru çıkan kakalak böceği bir defada 180-200 yumurta üretir. Yumurtalardan 18 günde yavru olarak çıkarlar. Yılda 8-10 defa yumurtlayan dişi hamam böceği öldüğü anda bile yumurta bırakabilir.

Mücadelesi çok zor olan kakalak böceği piyasada bulunan kakalak böceği ilaçlarına direnç geliştirmiştir.

Hamam böceği ile mücadelede, gizlendikleri duvar çatlakları ve benzeri yerler tıkanır. Açıkta bulunan gıda maddeleri ambalajlanır. Açıkta bulunan çöp ve gıda artıkları toplanır. Yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından kakalak böceği ilaçlama uygulaması yaptırılır.

İlaçlama şirketimizde kakalak böceği ilaçlama da kullandığımız ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olup insan sağlığına zarar vermez. Böcek ilaçlama şirketimizde hamam böceği ilaçlama da Sıvı ilaçlama ve Jel ilaçlama yöntemleri uygulayarak etkili ve garantili hizmet veriyoruz. Hamam böceği ilaçlaması yapan personelimiz bu konuda eğitim almış profesyonel ekiplerden oluşmaktadır. İlaçlama şirketimizde kakalak böceği ilaçlama da en etkili ilaçlarla 7/24 hizmet vermekteyiz.