İnsanda pire belirtileri

Pireler ufak yapılı haşereler olduklarından dolayı çoğu zaman gözle görülmezler. Ufak olmalarının aksine oldukça tehlikelidirler. Çünkü kan emerek beslenirler. Sağlıksız canlı üzerlerinden aldıkları mikroları bir diğerine bu şekilde kolayca bulaştırabildiklerinden ciddi sağlık sorunlarına yol açarlar. Fark edildikleri anda pire ilaçlama uygulatılması şarttır.

Pireler kedi, köpek, güvercin gibi hayvanlar üzerlerinde bulundukları gibi insanlarda da görülmektedirler. İnsan piresi, görüldükleri anlarda bile sıçrayabildikleri için kolaylıkla gözden kaybolabilecek özelliğe sahiptirler. Bu nedenle pire belirtileri ile fark edilirler. Belirtileri ile karşılaşıldıkları anda pire ilaçlama uygulatılmalıdır. Pire ısırığı en önemli pire belirtilerindendir. İnsanlarda kan emerek beslenme ihtiyaçlarını karşıladıkları için ısırdıkları yerlerde kaşıntı ve ciddi bir acı hissi uyandırırlar. Kaşınan yer bir süre sonra kızarır, kabarır. Hassas ciltlerde pire ısırığı ardından kalıcı yaralar ya da cilt hastalıkları görülebilir. İnsanda pire belirtileri görüldüğü anda en yakın sağlık ocağına başvurulmalı ve gereken tedaviler yaptırılmalıdır. Bu tedavilere eşzamanlı olarak ise, bulunulan alanlara pire ilaçlama yaptırılmalıdır.

Yumurtlama ile çok hızlı üreyen pire haşeresi sayılarının artmasına izin verilmeden yok edilmelidirler. Aksi halde her köşeye sıçrayarak, tüm alanları istila edebilirler. Pirelerden kurtulmak için pire ilaçlama hizmeti alınması gerekir. Pire ilaçlama firmaları sizlere bu hizmeti sunan kuruluşlardır. Profesyonel firmalardan pire belirtileri ile karşılaşıldığı durumlarda geç kalınmadan yardım istenmelidir.

Pire ilaçlama için irtibat kurulacak firmalar kesinlikle Sağlık Bakanlığı ruhsatına sahip olmalıdırlar. Yanlış uygulamalar insan sağlığına tehdit oluşturabileceğinden, en kesin sonuçlar verebilecek ve bilinçli uygulamalar gerçekleştirebilecek pire ilaçlama şirketleri ile görüşülmelidir. Güneş ilaçlama olarak sizlere bu konunun hassasiyetinin farkında olarak, pirelerden kurtulmak ve diğer tüm haşere ilaçlamaları için 7/24 hizmet vermekteyiz.

Bir önceki yazımız olan Karafatma İçin Bitkisel Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.