Deri Böceği ilaçlama

Deriböceği 7-13 mm büyüklüğünde sarımsı kahverenginde vücudu kıllarla kaplı bir türdür. Vücudunun sonunda uzun bir kıl demeti bulunmaktadır.Çoğu zaman gözle görülemeyecek büyüklükte olan bu böceklerin en küçük boyda olanları uyuz denen hastalığa da neden olabilmektedir.
Kışı ergin olarak genelde ağaç kabukları altında geçirirler.Mayıs veya Haziran aylarında uçarak çeşitli yerlere yumurtalarını bırakırlar.10-15 günde açılan yumurtalardan çıkan larvalar etraftaki gıdalarla beslenmeye başlarlar.Pupa olmak için gıda ortamı,hatta tahta veya kurşun aksamında delik açarak pupa yeri hazırlarlar.18-20 C’de yumurtadan ergine kadar 40-50 gün geçer.Yılda 1-5 defa döl verir.Ergin ömrü bir yıldır.
Bu larvalar peynir,et ve salamı besin olarak tercih ederler.Ancak aynı cinse bağlı Dermestes maculatus türleri deri ve kürk depolarında son derece önemli zararlar oluşturabilirler.

 

SAĞLIĞA ZARARLARI

Deri böcekleri insanların derilerinin alt katmanlarına girebilir ve uyuz hastalığına sebep olabilir. Deri böceği ( uyuz böceği ) insan vücudunda sürekli kaşıntı oluşturur. İnsan derisinde yırtılmalar ve pis akıntılı irinler oluşturur.Özellikle geceleri daha çok görülen şiddetli kaşıntıile kendini göstermektedir.Bu böcekler insanlarda deri altında ; hayvanlarda ise derinin üzerinde yaşarlar.

MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Deri böceği ile mücadelede ferdi ve kısmi çalışmalar sonuç getirmez. deri böceği ilaçlamasında deri böceğinin türüne bağlı olarak farklı ilaçlama yöntemleri uygulanması gerekir. Eşyalara zarar veren ve büyük olan maculatus türü için kokulu ilaçlama adı verilen ilaçlama yöntemi uygulanır. Kokulu ilaçlar su karışımı ile hazırlanıp püskürtme yöntemi ile uygulanan ilaçlardır

Bir önceki yazımız olan Yılan İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.