Bakliyat Haşereleri

İnsan beslenmesinde tahıl ve kuru bakliyatlar önemli yer tutmaktadır. Bu nedenle tahıl ve bakliyatların, temiz, sağlıklı ve kaliteli olması gerekir. Bakliyatları tüketiciye hazırlayan fabrikaların, canlı veya cansız bakliyat haşereleri, parazit ve parçalarının veya yumurtalarının, bakliyatlar üzerinde olup olmadığını kontrol ederek ambalajlamaları gerekmektedir. Bakliyatlarda, depolama şartlarının uygun steril ortamlarda yapılmadığı durumlarda bakliyatlar arasında geçiş yapıp hızla yayılan bakliyat haşereleri, ambalaj içinde evlerimize kadar girmektedir.

Özellikle sıcak ve nemli mutfaklarda bulunan kuru bakliyatlarda görülen, halk arasında kurtlanma, kelebeklenme, bakliyat haşereleri olarak adlandırılan tahıl güvesine rastlanmaktadır. Tahıl güvesi, kuru bakliyatların iç kısımlarını kemirerek, sadece dış kısımlarını bırakır. Tahıl ambarları, kiler ve mutfaklarda çok sık karşılaşılan tahıl güvesi yumurtlayarak hızla çoğalır. Yumurtadan çıkan larva(kut şeklinde), kendisine pamuksu bir koza örerek, bu kozayı gittiği her yere sürükler ve saklanmak için kullanır. İyi beslenen larvalar kısa sürede kelebek haline dönüşerek beslenmeyi keser ve sadece üremeye başlar. Özellikle karanlıkta ortaya çıkan güveler, dolap kapağını açtığınızda kelebek gibi etrafta uçuşurlar.

Mutfağınızda bulunan bakliyat haşereleri hızla çoğalır, güçlü dişleri ile kuru bakliyatların ambalajlarını delerek, yiyeceklerinizi tüketirler. Kuru bakliyatlarınızın güvelenmemesi için hava almayacak şekilde cam kavanozlarda içine sarımsak atarak saklayabilirsiniz. Mutfağınızda bulunan güvelerden kurtulmak için, güvelenen bakliyatlarınızı atıp, ilaçlama şirketleri tarafından etkili güve ilaçları ile evinizi ilaçlatmanız gerekir. Evinizdeki bakliyat haşereleri(tahıl güvesi) için ilaçlama şirketimizi arayıp, istediğiniz gün ve saatte güve ilaçlama hizmetini garantili olarak alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mutfakta Bulunan Böcekler Nasıl Yok Edilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.