Akrep Türleri

Akrepler 400 milyon yıldan beri dünyada var olan canlılardır.Dünyada 1300 tür akrep çeşidi vardır.Antartika dışında dünyanın her yerinde yaşayabilirler.Eklem bacaklı bir hayvan olup,zehirli bir haşeredir.Akrepte 4 çift ayak ve ön tarafında 2 adet kıskaç bulunur.Vücudu bölmeler halindedir,bedenin sonunda kuyruğu bulunur,kuyruğu boğumlar şeklinde olup,uç kısmında bir zehir iğnesi bulunur. Akrebin boyu  1,5 ila 20 cm. arasındadır.

Akrepler  genellikle siyah,kahverengi,sarı,mavi ,kırmızı gibi çeşitli renklerde olabilir.Renkleri beslenme ve yaşam alanına göre farklılık gösterir.Diğer haşere gruplarında olduğu gibi akreplerin baş bölgesinde antenleri yoktur.Radar sistemi ayaklardadır,bu radar sistemi ile çok uzak mesafedeki titreşimleri algılayabilirler.Akrepler gündüzleri pasif geceleri aktif yaşar.Akrepler yuvası bozulduğu zaman doğal afetler,yağmur,sel gibi kendine yuva yapacak yerler arar.Bu alanlarda depo,toprak altı,odun yığını ve ot yığınlarıdır.Evlerde ise yorgan,yastık altı ve ayakkabı içine saklanabilir.Bütün akrep çeşitleri merkezi sinir sistemini etkileyen zehre sahiptir.Akrep çeşitlerinden en zehirli olanı  kum akrebidir. Kum akrebinin gözleri görmez fakat ayağında bulunan güçlü algılama sistemi sayesinde avının yerini kolayca tespit edebilir.

Akrep çeşitlerinden çöl akrebi en ufak titreşimleri bile algılama yeteneğine sahiptir.

Türkiye’de ki akrep çeşitleri arasında en zehirli öldürücü olanı sarı akreptir. Güneydoğu Anadolu’nun batısında rastlanır. Türkiye’de ki diğer akrep çeşitleri ise;Kara Akrep,Mardin Akrebi,Anadolu Sarı Akrebi,Doğu Sarı Akrebi,Uzun Kuyruklu Akrep,Kalın Kıskaçlı Akrep,Artvin Akrebi’dir.

Bir önceki yazımız olan Farelere Kesin Çözüm başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.