Akrep İlaçlama

Akrep, eklembacaklılar grubundan tehlikeli ve zehirli bir canlıdır. Dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olan akrebin derisi “kitin” adı verilen sert bir madde ile kaplıdır ve bu sert madde akrebi dış etkilere karşı korur. Bu nedenle çok dayanıklı bir bünyeye sahiptirler. Akreplerde 4 çift ayak bulunur. Ön bölümlerinde 1 çift kıskaç bulunan akrepler, bu kıskaçları ile toprağı kazarler ve yuvalarını yaparlar. Akrep beslenmesini doğal ortamlarda yaşayan böcek türleri ile sağlar. Genellikle renkleri siyah, kırmızı, kızıl ve sarı olan akrepler çok etkili zehere sahiptir. Özellikle geceleri avlanan akrepler iyi bir avcıdır. Daha çok moloz yığınlarında, kayalıkların altlarında ve ahşap binalarda görülen akrepler ortalama 5 yıl yaşarlar.

Dünyanın birçok ülkesinde görülebilen akrepler, sıcak yada soğuk her türlü iklim şartlarına dayanıklı canlılardır. Maksimum 50 derece sıcakta yaşayabildikleri gibi -30 derece soğukta da yaşayabilirler. Akrep’in zehri çok güçlüdür, zehri güçlü olan bir akrep bir insanı 7 saat içerisinde öldürebilir. Yapılan deneyler sonucunda bir akrebin buz dolu bir kabın içerisinde dondurulup, 3 hafta sonra çıkarıldığında hala yaşadığı görülmüştür. Akrepler genelde yalnız yaşar ve sadece çiftleşme dönemlerinde bir araya gelirler. Kuyruklarını birbirine dolayarak çiftleşen akrepler, bir süre bu şekilde oyalandıktan sonra çiftleşirler. Akrep sokması çok tehlikeli bir durumdur. Akrep sokması sonucu kişiler acı, yanma ve üşüme hisseder. Akrep sokmasından sonra hasta fazla hareket ettirilmemeli, yara olan yer temiz tutulmalıdır.

Hemen hemen bütün türleri zehirli olan akreplerin, Ülkemizde görülen en zehirli türleri Adıyaman ve Mardin’de görülmektedir. Çölde susuz kalan akrepler daha zehirlidirler. Akrep zor ölen bir canlı olması nedeniyle bireysel olarak yapılan ilaçlamalarla ölmez. Mutlaka ilaçlama şirketlerinden profesyonel destek alınmalıdır. Akrep ilaçlamasında kullanılacak olan ilaç, sıvı ilaç olmalıdır. Akrep ilaçlama, jel yada yem tarzı ilaçlar ile yapılmaz. Akrep ilaçlama konusunda 7/24 ilaçlama hizmeti sunan Beylikdüzü ilaçlama şirketimizden destek talebinde bulunabilirsiniz. Akrepten korunmak için bizi arayın.