Tatarcık Isırması

tatarcik1Tatarcık genellikle pis kokulu çamurlarda, hayvan ağıllarında, kümeslerde, bataklıkta, lağım sularında bulunur. Evler de ise kullanılmayan karanlık loş yerlere yerleşir. Gündüzleri pasif olan tatarcık geceleri aktiftir. Seri hareketlere sahip, uçarak kolay kaçan tatarcık, 3-5 cm boyunda sarımtırak renklerdedir. Tatarcık ısırması sonucu insan sağlığını tehlikeye atan bir sinek türüdür.

Tatarcık sineği, çift kanatlı olup vücutları tüylerle kaplıdır. Meyve ve sebze suları ile beslenen tatarcığın dişisi üremek için kana ihtiyaç duyar. İnsanlardan ve hayvanlardan kan emerek beslenir. İnsanlarda tatarcık ısırmasısonucu şişme, kaşıntı, kabarcık ve yanma oluşur. Tatarcık ısırması sonucu ciltte yanma şeklinde acı hissedilir bu nedenle halk arasında tatarcık sineğine yakarca ismi verilir.

Kan yolu ile hastalık mikroplarını taşıyan tatarcık ısırması ile Tatarcık humması, Tavuk hastalığı, Şark çıbanı, Viral hastalıklar, Bağırsak hastalıkları ve ateşli hastalıklar gibi hastalıkların bulaşmasına sebep olur. Tatarcık ısırması sonucu, ateş, iştahsızlık, mide bulantısı, kabızlık, baş ağrısı, boğaz ağrıları, kusma, eklem ve kas ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkar, böyle durumlarda sağlık kuruluşuna gidip doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Tatarcık zararlarından kurtulmak ve tatarcık ısırmasına maruz kalmamak için ilaçlama şirketlerinden yardım alıp tatarcık ilaçlama işlemi yaptırmak gerekir.Beylükdüzü  İlaçlama şirketimizde 7/24 tatarcık ilaçlama hizmeti, açık ve kapalı alanlarda, garantili olarak verilmektedir.