Tahıl Güvesinin Zararları

Özellikle tahıllarda bulunduğu ve tahıllarla beslendiği için tahıl güvesi adını almıştır. Tahıl ve hububatlar üzerinde yaşayan canlılardır.  Tahıl tanesinin iç kısımlarını kemirerek sadece dış kabuğu kalacak şekilde tahıllara zarar veririler. Tahıl güvesi hem tarlalarda hem de tahıl ambarlarına görülmektedir. Tahıl güvesinin zararları, ekili tarlalar, tahıl deposu, kiler, mutfak gibi alanlardaki tüm tahıl ürünlerini talan ederler. Tahıl güvesi çok çabuk ve hızlı üreyen zararlıdır ve bitki ve tahıl taneleri üzerine yumurta bırakarak çoğalır. Açlığa ve susuzluğa çok uzun zaman dayanabilen tahıl güvesi, hiçbir şey yemeden kozasına çekilip 2 yıl kadar yaşayabilir. Yapı olarak diğer güvelerden farklı olan tahıl güvesinin zararları;

–         Tarım alanlarına verdikleri zararlardan dolayı çiftçiye çok büyük zarar verirler.

–         İnsanların yediği hububata ortak olarak zarar verirler.

–         Depo ve kilerde bulunan tahıl stoklarına zarar vererek maddi kayba yol açarlar.

–         Tahılların üzerine salya ve dışkılarını bırakarak bazı hastalıkların bulaşmasında etkin rol oynayarak zarar verir.

Tahıl güvesinin zararlarından kurtulmak için insan sağlığına zarar vermeyen ilaçlarla ilaçlanması gerekir. İlaçlama şirketimizde tahıl güvesi ilaçlama da kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olup, ziraat mühendislerimiz gözetiminde hazırlanan kesinlikle insan sağlığına ve bitkilere zarar vermeyen ilaçlardır. Tarla güvesi ile mücadelede ilaçlama şirketi 7/24 garantili olarak hizmet vermektedir.