Köpek Piresi

Köpek piresi, köpekler ve diğer hayvanlar (inek, keçi, koyun, tilki, tavşan) üzerinde yaşayan canlılardır. İnsan ve kedi piresinden daha büyüktür. Sıçrayan, sürekli yer değiştiren köpek piresi, köpeğin kanını emmenin yanı sıra hastalıkta bulaştıran parazittir. Pulex serraticeps adını taşıyan köpek piresi, insanlara da geçer fakat insanda köpekteki kadar uzun süre barınamaz. Aylarca beslenmeden yaşayabilen köpek piresi, yumurtlayarak ürer ve her bir pire 500 kadar yumurta bırakabilir. Köpek piresi hayvanlardan insana geçtiğinde, hayvanda bulunan mikrobu insanlara enjekte ederek hastalıklara sebep olur.

Köpek piresi, kaşıntıya, alerjilere ve yutulduğunda barsak şeritlerine sebep olurlar. Köpek piresi her mevsim görülebilir. Pirelerin yumurtaları köpek üzerinde açılmaz, bulunduğu ortamda açılır ve larvalar gelişimini tamamladıktan sonra köpeğe, ortamdaki diğer hayvanlara ve insanlara geçer.

Köpek piresi ile mücadele komple olmalıdır. Yani hem köpeğinizi hem de çevresini ilaçlatmanız gerekir. Köpek piresine karşı veteriner hekim kontrolünde ilaçlar kullanarak hayvanınızı bu zararlıdan koruyabilirsiniz. Köpeğin boynuna takılan, pireye karşı geçici bir süre koruma sağlayan tasmalar, pire tozu spreyi veya sıvı ilaçlarla veteriner hekimin önerdiği şekilde uygulanır. Köpeğin bulunduğu alanda ilaçlama şirketleri tarafından sıvı ilaçlarla ilaçlanarak ortamı dezenfekte etmek gerekir.