İnsan Neden Uyuz Olur?

Uyuz böceği, yassı oval vücutlu, kirli sarı renkte, 0,4 mm boyunda, 0,3 mm eninde, büyüteç yardımı ile görülebilen, insanda uyuz hastalığına yol açan akar türüdür. Kalın tüylü 8 adet bacağa sahip olan uyuz böceği, kedi, köpek gibi hayvanlar ile insanlara musallat olan canlıdır.

Özellikle geceleri sürekli kaşınan insan neden uyuz olur? Uyuz gözle görülemeyen mikroskopik canlının deri altına yerleşmesi ile oluşan hastalık türüdür.

Uyuz böceğinin dişisi, derinin içine gömülerek, tüneller açıp ilerlerken, iki düzine kadar yumurta yumurtlar. Bu yumurtalar, yedi gün içinde açılarak içinden çıkan kurtçuklar epidermis tabakaya yerleşip kaşıntıya neden olurlar. İnsanda uyuz hastalığı, diz ve dirsek içlerinde, parmak aralarında, cinsel bölgede, koltuk altı, bacak ve karın kısımlarında, şiddetli kaşıntı ile içi su ve parazit dolu kabarcıklar oluşmasıdır. Uyuz böceği uygun ısıda ortalama dört hafta yaşar.

Geceleri artan şiddetli alerjik kaşıntılara neden olan uyuz böceği insana nasıl bulaşır? Uyuz böceği herhangi bir kişiden başkasına yakın temas, tokalaşma ve eşyaların ortak kullanımı ile geçer. Okul, yurt, kışla gibi özellikle toplu yaşanan yerler, uyuz hastalığının en kolay bulaşma yerleridir. Genellikle toplu yaşam alanlarından insanlara bulaşan uyuz doktor kontrolünde tedavi edilmelidir. Uyuz olan kişilerin çamaşırları kaynar su ile yıkanıp, ütülenmelidir. Yıkanamayan eşyalar ve mekanlar da ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanarak, uyuz böceğinden arındırılmalıdır.

İlaçlama şirketimiz, ziraat mühendislerimiz kontrolünde hazırlanan etkili uyuz ilaçları ile ortamınızı uyuz böceğinden arındırıp, %100 hijyen sağlamaktadır. Etkili, kaliteli, güvenli ve garantili böcek ilaçlama beylikdüzü uygulaması yapan İzmir ilaçlama şirketimizi 7/24 arayabilirisiniz.