Hamamböcekleri

Hamamböcekleri çok kolay adaptasyon yeteneğine sahiptirler ve ışığa karşı çok hassas oldukları için genellikle geceleri aktif olurlar. Antenleri ile küçük miktardaki nemi, yiyeceği kolayca tespit edebildikleri için nemli, sıcak ve pis yerleri severler. Evlerde banyo ve mutfakta, binalarda bodrum, çatı, depo vb. yerlerde yuvalanırlar. Kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri, endüstriyel işletmeler gibi yerlerde yoğun görülürler. Hamamböcekleri İnsanlarla aynı gıdaları sevmelerine rağmen her şeyi yerler ve birbirlerinin ölüleri ve dışkılarıyla da beslenebilirler. Tifo, kolera, verem gibi birçok hastalığın taşıyıcısı olmakla birlikte astım hastalığına da sebebiyet vermektedir. Bir hamamböceğinin yaşadığımız mekana girmesi yüzlercesinin girmesi anlamına gelmektedir. Üremeleri sürekli devam eder ve kısa bir zaman sonra evimizi istila ederler

Ülkemizde görülen hamam böceği türleri ise;

Halk arasında kalorifer böceği diye de adlandırılan Alman Hamamböceği, daha çok evlerde mutfaklardaki elektronik aletlerin motorlarında yuvalanan, gıda ile ilgili işletmelerde çok sık rastlanan bir türdür. Açık kahverengidir ve boyları 10-12 mm’dir. Kalorifer böcekleri bir yerden bir yere çok kolay geçebilir veya taşınabilirler. Kalorifer böcekleri içinde yumurta bulunan kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsül içinde 35-40 adet yumurta bulunur. Bu böcekler yumurtalarını sırtlarında taşıyarak gittikleri her yere götürürler.18 gün sonra yavrular yumurtalardan çıkarlar ve bir yıl içinde 8-10 defa yumurtlayabilirler.
İkinci olarak ise; halk arasında karafatma diye adlandırılan Oryantal Hamamböceğidir. Genellikle bodrum katlarında loş ve nemli yerlerde, bina boşluklarında, lağımlarda ve evlerde banyolarda lavabo altlarında yuvalarını yaparlar. Oval biçimli, parlak siyah ve çok koyu kahverengi, 25-30 mm. boyunda olan oryantal hamamböceğinin 6 ay kadar ömürleri vardır ve her türlü gıda ve organik maddeyi yeme özelliğine sahiptirler.
Son olarak en büyük hamam böceği türü olan Amerikan hamamböceğidir. Ortalama 2-3 cm uzunluğunda, kanatlı, kırmızımsı kahverenginde olan bu türün ise 15 ay ömrü vardır. Hamam böceğinin bu türü oldukça dirençlidir. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görünürler. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir.