Fare Nasıl Yakalanır?

fareistasyonuEvinizde,işyerinizde akşamları tıkır tıkır diye sesler duyuyorsanız bunun anlama şudur ki yüksek olasılıkla evinize fare girmiştir. Fareleri yakalamak için bir çok yöntem mevcuttur.Bu yöntemler halk arasında uygulanan amatör yöntemler ve profesyonel ilaçlama şirketlerinin kurdukları kapan,fare istasyonları,fare zehirleri ve sıvı ilaçlama yöntemleri olarak sıralayabiliriz. İlk önce şunun iyi bilinmesi gereklidir;Fareler toplu yaşayan hayvanlardır ve eğer evimizde bir fare tespit ettiysek bilinmesi gereklidir ki %70 olasılıkta başka farelerde vardır yada olucaktır.Şimdi siz değerli müşterilerimize ve okurlarımaza fare ile mücadele için bir çok alternatif yol anlatmaya çalışalım…

Fare İstasyonları

Bilinen en iyi yöntem olan fare istasyonları fare yakalamak konusunda %100 garanti ve temiz çözüm sağlamaktadır.Aşağıda okuycağınız çoğu fare yakalama yönteminde ye kötü bir koku,yada fare ölüsüyle karşılaşırken fare istasyonu yöntemi ne bir fare ölüsü görmeniz mümkündür nede kötü bir koku olması mümkündür.

Fare Kapanları

Fareleri yakalamak adına bilinen en eski yöntem olan fare kapanları insanların son yıllarda fazla işe yaramadığını anlayarak artık kullanılmasada yinede fare yakalma konusunda bilinen en popüler yöntem olma özelliğini korumaktadır. Fare kapanlarına genellikle farelerin sevdiği yemler yani peynir,yağ,salam gibi yemler konularak farelerin bu kapanlara çekmek temel amaçtır.Fare kapanları ucuz fiyatlarda satılmaktadır eğer fare kapanı kullanmaya karar verdiyseniz sizi şimdiden oluşucak olan cani bir görüntüye hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.Çünkü fare kapanlarında çok keskin bir testere parçası fare kapana dokunur dokunmaz fareyi parçalıycaktır ve ortaya kötü bir görüntü çıkıcaktır. Avrupada son yıllarda üretilmekte olan ve hala ülkemize gelmeyen elektirikli fare kapanlarıda önümüzdeki yıllarda fare ile mücadele‘de baya kullanılcak bir mekanizmaya benzemektedir. Elektrikli kapanlarda fareler acı çekmeden ölecek ve aleti kaplayan plastik kaplamadan dolayı güvenli olacaktır.

Fare Zehirleri

En çok kullanılan yöntemlerden biri olan fare zehirleri aslında en kesin ve en etkili 2.fare yakalama yöntemidir.Fare zehirleri ziraat mühendisleri tarafından özel hazırlan yemlerdir.Bu yemlerin özellikleri hem farelerin çok uzaktan bu yemin kokusu alcak kimyasal bileşenler içermesi hemde sadece fareler yani soğuk kanlı canlıları hızlı bir şekilde etkileyip öldürcek bir zehir olmasındandır.
Fare zehiri tanecikler veya blok şeklinde olabilmektedir.Evinizdeki evcil hayvanları ne kadar bu yemlerden uzak tutarsanız o kadar iyidir. Eğer farelerden kurtulmak için fare zehiri kullanmayı tercih ederseniz evinizde herhangi bir yerinde ölü fareler görmeye hazırlıklı olmalısınız.Fare zehirleri çok yükse dozda zehirler ile hazırlanmadığından dolayı yemi yiyen fareler hemen ölüm gerçekleşmektedir eğer fare zehirlerinde zehir yüksel tutulursa etrafta yemi yiyen diğer canlılarıda etkiliye bilmektedir.

Yapışkan Fare Bantları

fare-yapışkanıFare bantları farelerin üzerlerine geldiğinde bu bantlara yapışarak o bölgeden kaçamaması için dizay edilmiş yapışkant bantlardır.Fareler kendilerini güvende hiseetmek için bi kenarları duvarlara yaslarlar bu bantları gennelikle duvarlara, farelerin yuva yaptıkları yerlere,veya üzerlerine yem konularak fareler bu bölgere çekilir.Yapışkan bandın üzerine gelenfare bu bandın üzerinde hareket ettikçe daha çok yapışır ve fare yi yakalamış olursunuz.Bu yöntem artık gelişmiş teknoloji kullanılmamaktadır.Yapışkan bantları kullanırsanız evinizde hiç beklemediğiniz bir anda fare çığlıkları duymanız mümkündür.Bu fare yakalama yöntemini tavsiye etmiyoruz!!

Kedilerden Yardım alın!!

Bilinen en eski iki düşmandır kedi ve fareler.Eğer evinizde bir kedi beslerseniz farelere karşı büyük bi önlem almış olucaksınızdır.Çünkü fareler içgüdüsel olarak tehlikenin bulundukları bölgere asla yaklaşmazlar.Bu yüzden evinizdeki bir fkedi varlığını hissede fareler evlerinize girmiycektir.