Böceklerin anatomik yapısı

Entomoloji; Eklembacaklılar sınıfında incelenen böceklerin anatomisini, fizyolojisini, dış yapısını, üremesini ve çevre ile olan ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır.

Böcekler o kadar çok türe sahiptir ki, dünya üzerinde yaşayan canlıların dörtte üçünü oluştururlar.

Entomologlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu dünya üzerinde 850.000′in üzerinde böcek türü olduğu sonucuna varılmıştır.Her türlü iklim şartlarına dayanıklı böcek türleri yaşamakta olup, kutuplardan okyanuslara kadar hemen her kıtada böcek görmek mümkündür.Çeşitli yollar ile insanlara hastalık bulaştırabilen böcekler, bitkilere ve eşyalara da zararlar vererek ekonomik açıdan da zararları vardır.

BÖCEKLERİN YAPISI

Böceklerde sindirim sistemi

Böcekler besinlerini yedikleri zaman besinler, yemek borusundan kursağa gelir ve oradan mideye geçer. Böceklerin midesinde bulunan güçlü kaslar kasılıp gevşer ve besinler parçalara ayrılır. Küçük parçalara ayrılan besin, sindirilir ve dışkı yolu ile dışa atılır.

Böceklerde kan dolaşımı

Böceklerde kan insanlarda olduğu gibi damarlar içerisinde dolaşmaz. Bütün vücut zaten kan ile doludur. Kalp, üzerinde bulunan uzun boru şeklindeki deliklerden kan içeriye girer. Ayrıca kan yine insanlarda olduğu gibi oksijen ve karbondioksit taşımaz. Böceklerin kanı, genellikle renksizdir.

Böceklerde dış iskelet

Böceklerde omurga yoktur. İskeletleri vücut dışındadır. Böceklerin dış isketleri serttir ve kendilerini birçok tehlikeye karşı korur.

Böceklerde beyin

Böceklerin kafasında küçük beyinlerinin yanında, vücudun her halkasında sinir düğümleri vardır. Bu düğümler kasları ve duyu organlarını kontrol eder. Böceklerin kasları derilerine yapışıktır.