Mail: ilaclama@beylikduzuilaclama.org-7/24 İLETİŞİM=>0532 600 06 30

Böcekler hakkında kısa ve önemli bilgiler.

Kelebeğin gelişim süreci nasıldır?
Bu canlı kelebek olmadan önce bir tırtıldır ve zamanla koza haline dönüşür. Koza içerisindeki tırtıl belli bir süre sonra gelişerek pupa haline gelir ve pupa kabuğu yarılarak kelebek ortaya çıkar. Kanatlarının genişlemesi ve sertleşmesi ile birlikte kelebek uçmaya başlar.

Deniz böcekleri hakkında bilinmeyenler?
Deniz böcekleri, deniz kenarlarında ve deniz suyunun üzerinde yaşarlar. Su üzerinde yürüme kabiliyetleri bulunan deniz böcekleri genellikle kıyılardan yüzlerce mil uzakta su üstünde hareket ettiklerinden ve çok küçük yapılı olduklarından gözle görülmezler. Deniz böceği beslenmesini ölü deniz canlıları ile sağlar.

Böceklerin sesleri var mıdır?
Böcek türlerinin birçok ses çıkarmaz. Fakat çekirge ve ölü başlı atmaca güvesi gibi nadir ses çıkaran böcek türleri vardır. Böcekler kanat çırpmaları ve sert maddelerini kemirme gibi eylemlerinde ses çıkarabilir.

Dünyanın en ağır böceği hangisidir?
Dünyanın en ağır böceği Afrikanın tropikal ormanlarında yaşayan Golyat böceğidir. Boyu ortalama 15 cm olan Golyat böceği yaklaşık 100 gram’dır.

Dünyanın en uzun yaşayan böceği hangisidir?
Dünyanın en uzun yaşayan böcek türü kraliçe termit’tir. Kraliçe Termit yaklaşık 50 yıl yaşamaktadır. Bazı bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda 100 yıla kadar yaşayabildiklerini iddia etmektedir.

Dünyanın en hızlı uçan böceği hangisidir?
Dünyanın en hızlı uçan böceği bir cins kız böceği olup, saatte 56 km. hızla uçabilmektedir.

Dünya üzerinde kaç çeşit böcek türü vardır?
Dünya üzerinde ortalama 1 milyon böcek türü yaşamaktadır. Böcek türlerinin küçük yapılı canlılar olup bazı türleri gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Ortalama boyları 7-10 cm arasında olan böceklerin bazıları uzun yapılı, bazıları kısa yapılı bazıları ise yuvarlak yapılıdır.

Böcekler nasıl beslenir?
Böcek türleri bitkisel beslenenler, etçil beslenenler, kan emerek beslenenler ve inorganik maddeler ile beslenenler olmak üzere ayrılmaktadır. Tütün ve mantar yiyen böceklerin yanında, kumaş ve odun yiyenler böcek türleri de vardır.

Böceklerin göz yapısı nasıldır?
Böcek türlerinin görme, tatma, koklama, dokunma ve işitme duyuları insanlarınkinden çok farklıdır. 2 çeşit gözleri bulunan böceklerde birçok minik göz ya da fasetler vardır. Böceklerin bazılarında bir çift petek göz ya da üç tane basit göz vardır. Basit gözler baş bölümlerindedir ve “osel” adındadır.

Böcekler nasıl koku alır mı?
Böcek duyargaları ile koku alır. Böceklerin işitme ve koku alma duyuları duyargalarının büyüklüğü ile alakalıdır. Duyargaları en güçlü olan ve bu nedenle en iyi koku alma ve işitme duyusuna sahip olan canlılar güvelerdir.

Böceklerin dokunma duyusu nasıl çalışır?
Dokunma duyusu bütün böceklerde vardır. Böcek türlerinin vücutlarının çeşitli bölgelerinde tüyler ve kıllar bulunmaktadır. Böceklerin duyu organları bu tüyler ve kıllardır. Her kılın dibinde böceğin türüne göre 1 ile 3 arası sinir hücresi bulunur. Bu sinir hücreleri çok ince sinirlerle ana sinir şeridine bağlıdır. Bir cisim ile kıllara dokunulduğunda yada rüzgar ile kılların oynaması durumunda ana sinir şeridine bir titreşim gelir ve böcek uyarılır.

Dünyanın en hızlı uçan böceği hangisidir?
Dünyanın en hızlı uçan böceği tabanid adı verilen at sineğine yakın bir tür olan ‘Hybomitra hinei” isimli sinek türüdür. Bu sinek türü yaklaşık 145 km hızla uçabilmektedir.

Back to Top