Böcek İlaçlama Yöntemleri

Böcek ilaçlama yöntemleri haşerelerden kurtulmak için yapılan işlemlerin geneline verilen isimdir. Paralel İlaçlama firmamızda yöntemleri kullanılırken kullandığımız böcek ilaçları Sağlık Bakanlığından onaylı ve TSE damgalıdır. Haşereler arasında en sık rastlanan grup, danaburnu, kene, karınca, pire, örümcek, karafatma, güve, akrep, kalorifer böceği, hamam böceği gibi böceklerdir. Böceklerle mücadele edip, onları yaşam alanlarından uzak tutmanın yolu, uygun böcekler ile mücadele yöntemleri kullanmaktan geçer. Böcek ilaçlama yöntemleri şunlardır;

  • Jel ilaçlama
  • Sıvı İlaçlama
  • Kokusuz ilaçlama
  • Kokulu ilaçlama

Bu yöntemlerin neleri içerdiği, hangi nedenden dolayı bu şekilde bir sınıflama yapıldığını öğrenmek, doğru yöntemi bilmek, böcek sorununa çözüm üretmede yardımcı olacaktır. Bu yüzden ilaçlama yöntemlerinin her biri üzerinde ayrı ayrı durmak, bu yöntemlerin uygulanması sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları bilmek faydalı olacaktır.

Jel ilaçlama

Jel ilaçlamanın etki sağladığı haşereler , özellikle hamam böceği ve kalorifer böceği ilaçlamada en etkili sonuç veren yöntemdir.  Çünkü jel ilaçlamada, ilaç, böceklerin ulaşacağı düşünülen alanlara bırakılmakta ve jel ilaçla temas eden böcek, yuvasına dönerek orada ölmektedir. Böcek ölüleri diğer böcekler tarafından yenildiğinden, jel ilacı yiyen böceğin ölüsüyle beslenen diğer böceklerde dolaylı olarak ilacı almakta ve ölmektedirler. Yuvada ölen böcekler, yirmi bir gün sonra yumurtadan çıkan yavru böcekler tarafından da yenilmekte, olay bir zincirleme reaksiyon benzeri etki göstererek, böceklerden kurtulmada etkili olmaktadır. Ayrıca jel ilaçlama yönteminde evi boşaltmak, kapı pencere kapatmak benzeri hiçbir ön hazırlık gerekmediği gibi, sonrasında da yapılması gereken bir işlem bulunmamaktadır.

Sıvı İlaçlama

Sıvı ilaçlama yöntemi haşereler ile mücadelede en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Haşerenin türüne ve bulunduğu alana göre belirlenen sıvı ilaçlama yöntemimiz son teknolojiye uygun olarak geliştirilmiş ve insan sağlığına zarar verecek hiçbir unsuru barındırmamaktadır. Evdeki böceklerden kurtulmak için uygulanan sıvı ilaçlama yöntemi ile haşerelerden kısa sürede kurtulabilir, yaşam alanınızı istila eden böcekler ile mücadele edebilirsiniz.

Kokusuz İlaçlama

Kokusuz ilaçlama, Sıvı haldeki ilacın püskürtülmesi şeklinde yapılan kokusuz ilaçlama yöntemi zararlı mıdır? Ayrıca, jel ilaçlamada olduğu gibi mekanı terk etmeye veya kapatmaya gerek kalmamaktadır. Tek dikkat edilmesi gereken nokta, ilaçlama sırasında mekanda açıkta yiyecek ve içecek bırakılmamasıdır. Özellikle toplu olarak bulunulan okul, hastane, AVM gibi alanlarda bahar ve yaz aylarında periyodik olarak çok sık uygulanan yöntemle, pire başta olmak üzere pek çok böcek türü etkisiz hale getirilebilmektedir.

Jel ilaçlama ve kokusuz ilaçlama en çok tercih edilen ilaçlama türleri arasındadır ve Dikilitaş İlaçlama firması sadece bu iki yöntemi kullanarak istenilen yaşam alanlarında ilaçlama yapmaktadır.

Kokulu ilaçlama

Kokulu ilaçlama yöntemi çok tercih edilen bir yöntem olmadığı için, burada detaylarına girmiyoruz. Ama yine de bütün ilaçlama türlerini kullanan bir firmayla çalışmak niyetindeyseniz, Balıklı Böcek İlaçlama firmasından bir gün önceden randevu alarak, böcek ilaçlama işlemi yaptırabilirsiniz.