Arı İlaçlama

Arı zarkanatlılar gurubunda incelenir. Arı baş, göğüs ve kanat olarak 3 bölümden meydana gelir. Arının bedeni yumuşak kıllarla örtülüdür.Başında 1 çift göz, 1 çift anten ve ağız parçaları vardır. Arını göğüs kısmı halkalı bir içimde yer alır. Arının karnındaki bu halkalara segment adı verilir. Arının gözleri binlerce petek gözden oluşmuştur. Arının baş kısmında bulunan duyargalar rüzgâr hızı ve hava sıcaklığını algılar. Arılar çok çalışkan böceklerdir. Arıda 3 çift bacak vardır. Arıda orta bacakta polen fırçası denilen sert kıllar vardır. Bu kıllar polenlerin arkadaki polen sepetine aktarılmasını sağlar. Arını uçuşu saatte 50km yi bulur. Arılar koloni halinde yaşar, her arı kovanında her arının ayrı görevleri vardır.
Kraliçe arı; sadece yavrulama işi yapar, başka bir işle ilgilenmez. Diğer arılar kraliçe arıyı arı sütü ile özenle besler.
İşçi arı; arı kovanındaki bütün işleri işçi arılar yapar. Yuvayı temizleme, yavrulara bakma, yuvayı yabancılardan koruma işçi arıların işidir. Bu arılar genellikle erkek arılardan oluşur.
Erkek arı; bu arının görevi sadece kraliçe arıyı döllemektir. Arılar arasında mükemmel bir iş bölümü vardır. Her arı kendi görevini bilir ve başında bir yönetici olmadan yapılacak işlerini yapar. Arılar kendini ve yuvasını tehlikede hissetmediği zaman sokmaz, arı soktuğu canlıdan iğnesini çıkaramaz, bağırsakları parçalanır ve ölür. Arı bu sebepten çok zor durumda kalmadan sokmaz. Hegezi, isimli bilim adamı yaptığı araştırmalarda arı zehrinin nörolojik ve fiziksel kökenli birçok hastalığın tedavi edilmesinde etkin sonuçlar elde edildiğini ortaya koymuştur.