Akrepten Korunma Yolları

Akrep sıcak ve nemli bölgelerde  yaşayan vicutlrı çok sert bi tabaka ile örtülü olan kıvrık ve kıyruğu beline doğru kıvrılan zehir iğnesi bulunan tüm canlılara oldukça zararlı olan eklem bacaklı bir havyandır.Renkleri, sarı, kahverengi ve siyah tonlarına sahiptir.Sırttan ve karından basık olup başlı göğüs ve karın olmak üzere iki bölümden oluşur.Bacaklar üzerinde titreşimleri algılamaya yarayan ince tüyleri bulunmaktadır.Akreplerin Zehirli cengelleri ise avlarını tutmaya ve birbirlerine sürterek ses çıkarmada kullanırlar. Akreplerin zehir kesesi ve ucunda kıvrık duran zehir iğnesi vardır , zehir kesesinde iki ayrı zehir bezi bulunur ,akrebin zehir keseleri birbirinden  ayrı olarak birer kanala iğneyle açılır .Akrep’in zehir kesesi aşağı yön hariç her yöne hareket edebilir.Akrepler geceleri daha çok aktiflerdir yırtıcı ve yağmacıdırlar , havadan ve yerden gelen titreşimle algıladıkları avlarının peşine düşmek yerine pusuda bekler ve avlar.

Akrepler insan ve hayvanları sokarak zehirlenme ve ölüme neden olabilirler,akrebin zehiri  akreplerin telsonlarında bulunan birçok protein , peptid ve biyolojik yönden etkin bileşiklerden oluşan etkili bir salgı olup avını yakalamada ve sindiriminde kullanırlar. Fazlasıyla zararı olup yanıcı ağrı  ,  kan basıncı yükselebilir veya düşebilir, deride kızarıklık olur , şişme olur. Çift görme , bilinç kaybı ağzından köpük gelmesi gibi nörolojik  belitiler görülebilir .Karın ağrısı , bulantı kusma, kasılma , yerinde duramama, aşırı terlemede yaşanabilir ,kişi komayada girebilir.Akrep zehiri akrebin cinsine görede değişebilir vücutta aşırı enerji tüketimine sebeb olur , kan damarlarında spazma ve pıhtı oluşumuna yol açar.  Bu ani değişiklikler  etkiledikleri damara göre kalp krizine veya inme gibi acil durumlara sebeb olabilir . Akrep sokması ihmal edilmemesi gereken çok acil tıbbi bir vakadır. Özellikle bağışıklık  sistemi gelişmemiş yeni doğan ve küçük çocuklarda çok acil tıbbi uygulaması yapılması gerekmektedir. Daha çok hareketli olduğu anlar geceleri ve sıcakta, sokmaya çok isteklidirler.

            AKREPTEN  KORUNMA  YOLLARI

Akrepten kurtulma yolları herkesin yapabileceği bir işlem değildir ona göre kesin sonuç veren , yoğun bir ilaçlama yapılmalıdır akrepten kurtulmak için bahçe, kömürlük , yabani otların yoğun olduğu bölgeler , ilaçlaması yapılırsa faydalı sonuç alabiliriz, Ziraat Mühendisleimiz tarafından hazırlanan , Sağlık Bakanlıdan onaylı Kaya  İLAÇLAMA ŞİRKETİ akrep ilaçlamasında profosyonel personeliyle kesin sonuç vermektedir.