Akrep Sokmasında Ne Yapılır

indirAkrep, kuyruğunun ucunda bulunan zehri, soktuğu canlının vücuduna akıtır. Akrep sokmasının belirtileri sokulan kişinin yaşına ve organlara olan yakınlığa, akrebin türüne ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Akrep sokmasında, sokulan yerde lokal olarak şişme, şiddetli ağrı, göz yaşarması, aksırık, tükürük salgısının artması, diyare gibi belirtiler ortaya çıkar. Hipertansiyon ve solunum yetmezliği gibi bulguların ortaya çıktığı akrep sokmasında ne yapılır; akrep sokması sonrasında sokulan bölge ve kalp arası sıkıca bağlanır. Zehrin yayılmasının yavaşlatılması için, sokulan bölgeye, soğuk kompres yapılır. Hasta yatar vaziyette sağlık kuruluşuna götürülerek doktor kontrolünden geçirilir. Gerekli müdahale doktor tarafından yapılıp, akrep serumu uygulanır.

Akrep sokmasında ne yapılmamalıdır; sokulan yer kesici aletlerde delinip kan akıtılmaya çalışılmamalıdır. Zehir kesinlikle ağızla emilmemelidir. Bilinçsizce yapılan müdahale, müdahale eden kişide de sağlık sorunlarına yol açabilir.

Akrep sokmasında ne yapılır sorularına maruz kalmamak için özellikle yaz aylarında çıplak ayakla dolaşılmamalıdır. Gece yatarken kapı ve pencereler açık bırakılmamalıdır. Çok hızlı üreyen akrebin görüldüğü alanların yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından ilaçlanması gerekir. Beylikdüzüİlaçlama şirketimizde 7 gün 24 saat akrep ilaçlama hizmeti garantili olarak verilmektedir.