Mail: ilaclama@beylikduzuilaclama.org-7/24 İLETİŞİM=>0532 600 06 30

AĞAÇ KURTLARI HAKKINDA:

Ağaç kurtları eklem bacaklılar içinde incelenen böcek gurubuna dahildir. Ağaç kurtları sert kabuklu olup genellikle iki kanada sahiptir. Ağaçkurtları insanları ısırmazlar yada kan emici özellikleri yoktur. Ağaç kurdu türleri tamamen otçuldurlar. Baş kısımları sert keratin denen maddeden meydana gelmektedir. Ağız yapıları çok gelişmiş olan bir böcek türü olarak bilinirler. Ağaç kurdunun göğüs kısmında 2 çift,karın bölgesinde 1 çift olmak üzere vücutlarında toplam ağaçkutları6 adet ayakları vardır. Tahtakurdunun (mobilya kurdu) başucunda 1 çift anteni bulunur. Ağaç kurlarının genel olarak boyları 1,5 ile 3 cm arasında değişir. Ağaçkurtları insanlar arasında farklı isimler ile bilinirler bu isinlerin bazıları,ağaç kurdu, ahşap kurdu, ağaç böceği, ağaç kemiren,tahta kurdu olarak isimlendirilir. Tahta kurtları isimlerindende anlaşıldığı gibi tahta ve ahşap ürünler ve malzemeler arasında yaşar bu ürünlerin içlerini oyarak zarar verirler. Tahta kurtları genellikle ağaç ve ahşapları delerek içine yuva yaparlar. Ağaç kurtlarının ağız yapısı çok sağlam olduğu için tahta ve ahşap nesneleri rahatlıkla kesebilirler.
AĞAÇ KURTLARI NEYLE BESLENİR NASIL ÜRER:

Ağaçkurdu,ağaç böceği üremesini yumurtlama yoluyla sağlamaktadır.Ağaçkurtları yaptıkları yuva içine yumurta bırakarak çoğalırlar. Yumurtalar belli sıcaklığa ulaştıkları zaman larva şeklinde yumurtadan çıkar. Ağaç kurtları ağaçları kemirirken ahşap tozlarını etrafa döktükleri için etrafı oldukça kirletirler. Ağaç kurtları ağaç köklerinde, evlerde ki her türlü ahşap eşya, ağaçtan oluşan depo, silo gibi büyük yapılarda görülürler.Ağaçların içinde yaşken pek fazla zarar verdikleri belli olmaz ancak ağaç kuruyup suyu çekildiği zaman ağaç kurdu daha kolay kemirmekte ve verdiği zararın boyutu çok daha fazla olmaktadır.
AĞAÇKURDU İLAÇLAMASI:

Ağaçkurtları evlerde ve işyerlerinde ahşap malzeme ve ahşap bölümlerde yaşar ağaçkurdu ilaçlaması bu yüzden etkili bir yöntem olan ulv ilaçlama yöntemiyle yapılmalıdır.Ayrıca kokulu ve yakıcı etkiye sahip haşere ilacı kullanılmalı ve ahşap malzemelerin arasındaki böcekler ilacın yakıcı etkisi sayesinde dışarı çıkarılarak kesin bir şekilde imha edilmelidir.Basit ilaçlarla önlemek mümkün değildir.

AĞAÇ KURDUYLA MÜCADELE YOLLARI:

Ağaçkurtları kemirici özellikte böcekler oldukları için ahşap malzemelerin ve tomrukların içini oyarak buralara yerleşirler. Ağaçkurdu ilaçlaması kokusuz yada sırt pompasıyla mekanik tarzda yapılacak olursa neredeyse hiç bir etkisi olmaz.Sebebi ağaç kurdu ahşap yüzeylerde pek bulunmaz genel olarak ahşap araları ve bu malzemelerin gövdelerinde yuva yaptıkları için uygulanacak ilaçlama yöntemi ve kullanılacak böcek ilaçları çatlaklara ve dokuya işleme özelliğine sahip kaliteli haşere ilaçları olmalıdır. Böcek türleri içinde zor ölen böcekler olarak bilinen tahta kurtları ile baş edebilmek için özel formüle edilmiş kalıcı ve çıkarıcı özellikte ilaçlar kullanılmalıdır.Sıradan yöntemlerle ağaçkurdukurdu ilaçlama yapmak hiç bir sonuç alınmamasına neden olacaktır.Ayrıca seçilecek ilaçlama şirketi ve ilaçlama servisi konusunda uzman kullandığı ilaçlar etkili olan bir kuruluş olmalıdır.

Back to Top